Zajímavý je pohled na sektory. Od roku 1991 do roku 2014 byly největší rozptyly v sektoru technologií (8 %) a cyklického spotřebního zboží (7 %). Naopak malé rozdíly byly v energetice (4,4 %), podnicích veřejných služeb (4,8 %) a telekomunikacích (4,9 %). Manažeři, kteří chtějí výrazně překonat sektorovou výkonnost pomocí stock-pickingu, by se měli zaměřit zejména na sektory s vyšším rozptylem výkonností.
V období nízké korelace (vysokého rozptylu výkonností) je v případě rizikově averzních investorů vhodné zvýšit diverzifikaci portfolia, aby se nestalo, že vyberou zrovna ty akcie, které mají slabou výkonnost. Když je na trhu vysoká korelace (nízký rozptyl výkonností), tak může investor nakoupit jenom několik akcií a ví, že jejich výkonnost bude přibližně stejná jako výkonnost celého indexu.
Jak dlouho může trvat období zvýšených rozdílů ve výkonnostech? Tento indikátor má v dlouhém období tendenci vracet se k průměru. Více než polovinu času je index v rozmezí 5 až 8 %. Hodnoty pod 4 % a nad 15 % jsou velmi zřídkavé. Měsíční autokorelace indikátoru je poměrně vysoká, což znamená, že období nízkých (vysokých) rozdílů je často následováno dalším obdobím nízkých (vysokých) rozdílů výkonností. Z těchto informací lze tedy usuzovat, že minimálně několik měsíců by rozptyly výkonností akcií měly zůstat na zvýšené úrovni.

Obr. 1: Index S&P 500 a korelace cen akcií z indexu, zdroj: BloombergBoris TomčiakVedoucí oddělení Asset management Colosseum, a.s.
Back To Top