V loňském roce se úrokové sazby tuzemského mezibankovního trhu, například tříměsíční sazba PRIBOR, propadly na své dno. Růst inflačních očekávání je nyní patrný jak na globální úrovni, kde hodně souvisí právě s Trumpovým nástupem, tak i na úrovní lokální. V souvislosti s ním sílí tlaky na růst úrokových sazeb napříč ekonomikou, včetně těch na spořicích účtech. V případě spořicích účtů však nelze očekávat jakkoli dramatický nárůst. Ostatně ani zmíněná tříměsíční sazba PRIBOR se od svého dna jen tak neodrazí, a ačkoli letos lze předpokládat, že po více než osmi letech ustane pokles její průměrně roční hodnoty, její úroveň se od té loňské v průměru příliš lišit nebude. Jen pro srovnání, zatímco ještě v roce 2008 převyšovala její průměrná roční úroveň hodnotu čtyř procent, v letošním roce se bude pohybovat v průměru kolem úrovně 0,3 procenta. Letošní rok tedy bude charakteristický spíše zastavením poklesu úroků na spořicích účtech než jejich růstem. Silnější tlak na mírný růst úrokových sazeb nelze vyloučit zejména ve druhém pololetí v tom případě, že Česká národní banka ukončí svůj intervenční režim v prvním pololetí letošního roku, což je nyní poměrně pravděpodobné. I tak ovšem i letos platí, že spořicí účty budou velmi slabě úročeny. Obrat k lepšímu, byť nikoli na úrovně roku 2008, lze při pokračující normalizaci tuzemské měnové politiky – a mj. při alespoň částečném naplnění očekávání spojovaných s Trumpem – očekávat po roce 2017.
Trump a hypotéky
Průměrná sazba hypoték – ukazatel Fincentrum Hypoindex – v prosinci překvapivě setrvala na své historicky nejnižší úrovni, 1,77 procenta. Obecně se přitom očekával růst průměrné sazby, a to z důvodu platnosti nového zákona o spotřebitelském úvěru, tak z důvodu zdražování zdrojů bank, které odráží výše popsaný růst úrokových sazeb. Nic se však nemění na tom, že hypotéky jsou na dně a klesat již dále nebudou. Průměrná sazba hypoték bude stoupat, nad úrovní dvou procent by se měla ocitnout už v prvním čtvrtletí 2017.
Trump. Důraz na fiskální politiku. Stabilizace cen ropy. Růst inflačních očekávání. Růst inflace a úrokových sazeb. Tyto faktory stojí za zdražováním zdrojů na mezibankovním trhu, které má reálný potenciál promítnout se i do výše úroků hypotéčních. Tak se vlastně už děje, neboť tuzemské banky od prosince v širší míře zdražují své hypoteční úvěry. V samotném prosinci ale zřejmě ještě nechaly řadu nových hypoték „dobíhat“ při listopadových úrokových sazbách, takže zdražení hypoték se reálně odrazí až v lednových číslech. I proto, že zmíněné zdražování zdrojů na mezibankovním trhu nastává navíc v době, kdy vstupuje v platnost novela zákona o spotřebitelském úvěru – která v důsledku zvyšuje nákladnost poskytování hypoték – a kdy Česká národní banka činí kroky k ochlazení úvěrování v oblasti nemovitostního trhu. Od 1. ledna 2017 musí banky počítat s kladnou sazbou proticyklické kapitálové rezervy, kterou ČNB stanovuje pro ČR teprve jako druhou zemi v celé EU (po Švédsku), s poukazem na odtržení cen nemovitostí od jejich fundamentálních hodnot. Už dříve, loni v říjnu, přitom ČNB realizovala kroky k omezení poskytování takzvaných stoprocentních hypoték a zpřísnění podmínek pro poskytování úvěrů s nízkým podílem vlastních zdrojů klienta. Další opatření v tomto směru, ještě razantnější, chystá centrální banka na letošní duben, což dále zesílí tlak na růst hypotečních sazeb.
Sečteno, podtrženo, doba, kdy se průměrná sazba hypoték v ČR pohybovala pod úrovní dvou procent, vezme rychle za své. Na druhou stranu, s rychlejším růstem hypotečních úroků nad hodnotou dvou procent počítat nelze. Zdražování hypoték pak bude jen mírné a pozvolné.
ZávěremTrump ekonomice pomůže. Jak americké, tak světové. Alespoň tedy v nejpravděpodobnějším scénáři vývoje. Skončí s ním celá jedna éra vývoje globální ekonomiky, charakteristická nízkou inflací, nízkými úroky či agresívní měnovou politikou. Na řadě jsou fiskální stimuly, růst inflace i úroků. Češi se postupně budou radovat z vyšších úroků na svých vkladech, zároveň jim zdraží hypotéky. Jistě, že ne pouze kvůli Trumpovi. On však podle všeho daný trend výrazně podpoří a stane se symbolem nastupující nové éry vývoje globální ekonomiky.
Lukáš Kovanda, hlavní ekonom, Cyrrus
Informace obsažené na těchto internetových stránkách mají pouze informační charakter a nejedná se o nabídku ani veřejnou nabídku, jejich obsah nelze vykládat jako poskytování investičního poradenství ani za doporučení k nákupu, držení nebo prodeji konkrétního investičního nástroje.
Back To Top